fbpx

PORADY

Jak kupić dobre okulary korekcyjne?

Dla wielu osób dobre okulary korekcyjne to bardzo ważny — niekiedy kluczowy — element życia. Zakup tych odpowiednich (czyli takich, które będą spełniały większość  potrzeb) wymaga zarówno właściwego przygotowania, jak i odpowiedniego podejścia – okulary są nie tylko dodatkiem poprawiającym lub zmieniającym nasz wygląd, lecz przede wszystkim narzędziem, które pomaga w lepszym widzeniu. Zapoznaj się z najważniejszymi terminami i przeczytaj, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu okularów.

Wykonaj badanie wzroku

Pierwszym krokiem, który pozwoli nam zdobyć dobre okulary korekcyjne jest wykonanie badania wzroku. Powinno ono zostać wykonane przez okulistę bądź optometrystę. Są to w zasadzie jedyni specjaliści, którzy w prawidłowy sposób dobiorą odpowiednią korekcję. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? W przypadku okulisty dobór korekcji jest jednym z pobocznych zadań – przede wszystkim zajmuje się on diagnozą oraz leczeniem różnego rodzaju schorzeń narządu wzroku. Podczas wizyty u okulisty zbada on również dno oka, sprawdzi jego ciśnienie, dzięki czemu zdiagnozuje możliwe choroby. Optometrysta (optometra) zajmuje się głównie badaniem ostrości wzroku i dobieraniem odpowiedniej korekcji – znajomość licznych procedur sprawi, że badanie będzie bardzo dokładne, szybkie i rzeczowe.

Istotne jest to, że okularów nie można wykonać na podstawie badania komputerowego, które jest rzeczywiście bardzo ważne, ale jednocześnie jest jedynie elementem wstępnym właściwego badania wzroku i pomaga w oszacowaniu rodzaju i stopnia wymaganej korekcji wzroku. Jest to badanie obiektywne nieuwzględniające wielu czynników, które można poznać podczas badania subiektywnego – odczytywania znaków z tablicy optotypów.

Badania wzroku nie wykonuje również optyk – jest to bowiem osoba, która zajmuje się wykonaniem odpowiedniej pomocy optycznej (na przykład okularów) na podstawie informacji od specjalisty. 

Kompleksowe badanie optometryczne oraz okulistyczne możesz wykonać w naszym salonie optycznym w Głownie.

badanie wzroku

Wybierz odpowiedni salon optyczny

Kolejny krok to wybór odpowiedniego salonu optycznego i specjalisty, który wykona dobre okulary korekcyjne. Zanim zdecydujesz się na konkretny, sprawdź jego opinie, zobacz, z jakimi firmami współpracuje (zarówno producentami soczewek okularowych, jak i markami okularów), zapytaj znajomych i rodzinę o miejsca, które sami odwiedzili i poznaj ich odczucia oraz poziom zadowolenia z okularów. Ważną kwestią jest też budżet – strony internetowe bądź profile na Facebooku pozwolą Ci poznać zakres cenowy rozwiązań dostępnych w danym miejscu.

Pytaniem pojawiającym się bardzo często jest to czy wybierać małe zakłady optyczne, czy duże sieciowe. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi i w rzeczywistości każdy powinien sam zastanowić się, jakie miejsce będzie dla niego najlepsze. Duże sieci kuszą promocjami i tanimi produktami. Niestety podczas wizyt w takich miejscach może okazać się, że pojawiają się dodatkowe opłaty, a obsługa stara się za wszelką cenę sprzedać droższy produkt. Dużym minusem sieci jest również to, że na wielu polach operują swoimi własnymi markami. Bardzo dobrym przykładem są soczewki okularowe. Przez to, że sieci produkują je pod własnymi nazwami, bardzo ciężko sprawdzić realne właściwości oraz opinie dotyczące danego produktu. 

Z drugiej strony mamy lokalne zakłady optyczne. Ich dużą zaletą może być indywidualna pomoc w zlokalizowaniu potrzeb oraz korzystanie z produktów znanych producentów, o których można się więcej dowiedzieć, chociażby poprzez odwiedzenie ich strony lub po znalezieniu opinii użytkowników. „Lokalne” zakłady optyczne i bardzo małe sieci charakteryzują się bezpośrednim oraz mniej „sprzedażowym” podejściem do klientów co ostatecznie wychodzi na plus – zarówno dla klientów, jak i samych sprzedawców.

Salon optyczny ITALOOPTICA od wielu lat działa na lokalnym rynku — pomógł wielu mieszkańcom Głowna i okolic dostrzegać więcej wykonując nie tylko dobre okulary korekcyjne, ale też stale podnosząc standardy!

dobre okulary korekcyjne

Wybierz odpowiednie oprawy

Dla wielu osób ten etap może być najtrudniejszy. To prawda – nie jest łatwo wybrać okulary, zwłaszcza kiedy będzie to pierwsza para. Jednak dobre okulary korekcyjne to też takie, w których dobrze się czujemy. Normalne jest to, że każda nowa rzecz pojawiająca się na twarzy jest w pewnym sensie obca i tak też będzie wyglądała. Dlatego też najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów – osób pracujących w zakładach optycznych. Ważne jest jednak to, żeby coś wiedzieć na temat tego, czego się chce. Sucha informacja „proszę mi dobrać jakieś okulary” będzie dla większości optyków bardzo mało przydatna. Przekazanie informacji o ulubionym stylu, kolorach, tym co się chce osiągnąć, nosząc okulary (czyli poza odpowiednim widzeniem na przykład wyglądać agresywnie lub nabrać ogłady) będzie świetnym początkiem wspólnego wybierania odpowiedniej pary. 

Z drugiej strony, jeśli wiesz, jaki konkretnie styl Cię interesuje, masz zdjęcia takich modeli lub osób, które je noszą – pokaż je optykowi a na pewno znajdzie coś zbliżonego stylistycznie.

Specjaliści salonu ITALOOPTICA w Głownie to również styliści okularowi — stale poszerzają swoje kompetencje a co najważniejsze — posiadają kluczowe dla tej profesji wyczucie stylu. 

Wybierz odpowiednie soczewki okularowe

Bardzo wiele osób lekceważy ten etap (na przykład wybierając bardzo drogie oprawy i najtańsze soczewki) co skutkuje bardzo szybkim spadkiem zadowolenia z okularów. Pamiętaj, żeby wybierać soczewki znanych producentów (EssilorJZOHoya) z wysokiej jakości powłoką antyrefleksyjną lub taką, która odpowiada Twoim potrzebom.

Powłoka antyrefleksyjna (antyrefleks) to zwyczajowa nazwa dla grupy warstw, które nakładane są na soczewkę i nadają jej konkretne właściwości. Podstawowymi warstwami jest warstwa utwardzająca (zwiększająca odporność soczewki na uszkodzenia), antystatycznaoleofobowa(zmniejszająca przyleganie „tłuszczu”, dzięki czemu ułatwione jest jej czyszczenie), hydrofobowa (zmniejszająca przyleganie wody, co najczęściej przydaje się w czasie deszczu lub kontaktu z innymi płynami) oraz właściwa warstwa antyrefleksyjna zmniejszająca lub ograniczająca odbicia powstające zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie soczewek. Ważną kwestią jest to, że głównym celem powłoki antyrefleksyjnej jest zminimalizowanie negatywnych skutków korzystania z okularów. Gdybyśmy nie korzystali z okularów – nie mielibyśmy problemu z ich czyszczeniem, odbiciami, uszkodzeniami itp. Dlatego też noszenie „zerówek” ze zwykłą powłoką antyrefleksyjną nie ma żadnego uzasadnienia funkcjonalnego. Takie uzasadnienie pojawi się jedynie, jeśli przyjrzymy się jeszcze jednej grupie warstw, które mogą pojawić się w składzie powłoki antyrefleksyjnej – warstw specjalistycznych. Specjalistyczne warstwy to takie, dzięki którym soczewki nabierają charakterystycznych funkcji. Może to być na przykład filtr światła niebieskiego, fotochrom itp. 

Jakość powłoki antyrefleksyjnej (co w dużej mierze definiuje dobre okulary korekcyjne) zależy od ilości oraz jakości samych warstw. Dlatego też zakres cen soczewek okularowych jest tak szeroki. Można kupić soczewki z podstawową powłoką antyrefleksyjną, która będzie tania i będzie zawierała na przykład jedynie warstwę utwardzającą – wtedy będziemy musieli radzić sobie z problemami, które nie zostaną rozwiązane przez inne warstwy. Z drugiej strony soczewka może posiadać wszystkie warstwy jednak ich jakość będzie na tyle niska, że komfort użytkowania okularów będzie bardzo średni. Oczywiście wybór odpowiedniej jakości a przede wszystkim rozpoznanie jej może być trudne. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie znanym producentom soczewek, którzy szczegółowo opisują swoje produkty, a jakość potwierdzają odpowiednimi badaniami. 

W naszym salonie optycznym w Głownie współpracujemy z czołowymi producentami soczewek okularowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać najlepsze rozwiązania, dopasowane do potrzeb naszych klientów!

Cierpliwie czekaj na wykonanie

Wykonanie okularów korekcyjnych zajmuje kilka dni. Wiąże się to z czasem produkcji soczewek okularowych, ich szlifowaniem oraz montażem. Ten czas jest naprawdę potrzebny, aby odpowiednio wykonać tak złożoną pomoc optyczną. Okulary „w godzinę” to prawie nigdy nie są dobre okulary korekcyjne!

Salon ITALOOPTICA w Głownie wyposażony jest w najwyższej jakości aparaturę optyczną, która pozwala nam prowadzić obróbkę materiałów optycznych na najwyższym światowym poziomie!

dobre okulary korekcyjne

Sprawdź wykonanie

Najprawdopodobniej nie posiadasz odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia związanego z optyką okularową jednak nie jest to żaden problem, ponieważ możesz zweryfikować to, co jest dla Ciebie najważniejsze – wygodę oraz komfort użytkowania. Sprawdź, czy Twoje nowe okulary są wygodne – jeśli nie to poproś optyka o ich wymodelowanie. 

Pamiętaj, że jeśli są to nowe okulary lub poprzednie miały inną moc – możesz potrzebować kilku dni na przystosowanie się do nowej mocy, kształtu soczewek czy nawet tego, że soczewki są pozbawione zarysowań. Kiedy po raz pierwszy założysz okulary podczas ich odbioru, widzenie może być „dziwne” jednak najprawdopodobniej jest to spowodowane jedynie tym, że okulary są nowe. Ewentualne problemy powinno się zgłaszać po dłuższym użytkowaniu. Największe zaniepokojenie pojawią się podczas wprowadzenia lub zmiany korekcji astygmatyzmu – kształty będą wydawać się delikatnie inne (schody i krawężniki będą wyżej lub niżej, ekran będzie bardziej trapezowaty) jednak jest to całkowicie normalne i wiąże się z rozpoczęciem „prawidłowego widzenia” – dziwne uczucie znika po kilku dniach użytkowania. 

Nie pozostawiaj w kontakcie z optykiem żadnych niedopowiedzeń i jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wykonanych okularów – zapytaj. To on wykonał Twoje okulary i powinien być w stanie odpowiedzieć na większość pytań.

Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim optykiem, przeczytaj o najczęstszych problemach z okularami i sposobach na nie.

dobre okulary korekcyjne

Dbaj o swoje okulary

To ostatni krok jednak równie ważny, jak każdy z powyższych. Gdy już posiadasz dobre okulary korekcyjne — regularnie czyść je za pomocą otrzymanego (lub zakupionego) płynu oraz ściereczki. Dobierz płyn odpowiednio do posiadanego materiału okularów (duże stężenie izopropanolu może uszkodzić oprawy z tworzywa). W przypadku większych zabrudzeń umyj okulary pod bieżącą, letnią wodą z małą ilością płynu do mycia naczyń. Nie korzystaj z jednorazowych ściereczek, które mogą uszkodzić niższe jakościowo powłoki antyrefleksyjne. 

Nie pozostawiaj okularów w miejscach, gdzie będą narażone na działanie wysokiej temperatury – na przykład podszybiu samochodu latem. Bardzo łatwo uszkodzić w ten sposób nawet wysokiej jakości powłokę antyrefleksyjną. Pamiętaj, że soczewki mogą posiadać zwiększoną odporność na zarysowania lub inne uszkodzenia jednak żadna z nich nie jest niezniszczalna. 

Jeśli okulary uległy uszkodzeniu z Twojej winy – powiedz to optykowi podczas składania reklamacji. Informacja „samo się stało” jest bardzo łatwa do zweryfikowania poprzez przeprowadzenie ekspertyzy – przyznanie się do oczywistej winy zwiększy możliwość szybkiej naprawy.