fbpx

PORADY

Problem z okularami? Sprawdź, co możesz zrobić!

Okulary pojawiające się na naszej twarzy są bardzo często nowym elementem, do którego musimy się przyzwyczaić. Odpowiednio dobrane i wymodelowane nie powinny jednak powodować dyskomfortu. Poniżej przeczytasz jakie są najczęstsze problemy z okularami i dowiesz się jak sobie z nimi radzić.

Nie widzę w nowych okularach

Nie ulega wątpliwości, że jest to najbardziej popularny problem z okularami. Pamiętaj, że każda zmiana mocy, kształtu opraw czy technologii soczewek okularowych może wymagać adaptacji – czasu potrzebnego na przystosowanie się do zmiany. Adaptacja trwa zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni a dokładny czas to kwestia mocno indywidualna. Największe trudności może sprawić przyzwyczajenie się do pierwszej korekcji astygmatyzmu za pomocą „mocy cylindrycznych”. Mamy wtedy do czynienia z innym postrzeganiem kształtów czy odległości (prawidłowym), co może wiązać się ze znaczącym dyskomfortem w okresie adaptacji. Pamiętaj, aby w czasie przyzwyczajania się do nowych okularów nie korzystać z poprzednich, jeśli mają inną moc – wydłuży to jedynie czas adaptacji i znacząco wpłynie na Twój komfort.

Jeśli po kilku dniach noszenia nowych okularów, nie będziesz czuć się w nich komfortowo, udaj się do swojego optyka, który zajmie się sprawdzeniem przyczyny nieprawidłowego widzenia.

Problem z okularami

Soczewki moich okularów są stale brudne

Problem z okularami, który jest szczególnie uciążliwy. Jeśli czyścisz soczewki okularów za pomocą specjalnego płynu, używając czystej ściereczki z mikrowłókna, a soczewki nadal są zamazane, to najpewniej wiąże się to z jedną z dwóch poniższych kwestii. Bardzo często czyszcząc okulary, zapominamy o tym, że odpowiedniej pielęgnacji wymaga również oprawa. Jeśli zanieczyszczenia będą znajdować się na oprawie, to podczas czyszczenia mogą być one przenoszone na soczewki, tworząc smugi. W takim przypadku najlepiej wyczyścić całe okulary używając bieżącej, letniej wody oraz płynu do mycia naczyń.

Zdarza się również, że powodem powstawania zabrudzeń na soczewkach jest kształt okularów. Jeśli wielkość (wysokość) okularów jest duża, to dolna część oprawy może w niektórych sytuacjach dotykać policzków. W takim przypadku zanieczyszczenia z twarzy przenoszą się na soczewki, tworząc smugi utrudniające widzenie. Z drugiej strony, jeśli okulary znajdują się zbyt blisko oczu, zanieczyszczenia mogą przenosić się na soczewki z rzęs – zwłaszcza jeśli znajduje się na nich tusz.

Bez względu na przyczynę powstawania zanieczyszczeń najlepszym sposobem czyszczenia okularów jest korzystanie ze specjalnych płynów i ściereczek — możesz je kupić w naszym salonie optycznym.

Problem z okularami

Moje okulary zsuwają się z nosa

Jeśli okulary niestabilnie leżą na twarzy (a jest to kolejny częsty problem z okularami), zsuwają się, uciskają bądź są niewygodne – oznacza to, że wymagają dodatkowego dopasowania. Co ważne, w większości przypadków, kiedy zadajemy sobie pytanie „Co zrobić, żeby okulary nie odciskały się na nosie” nie oznacza, że okulary zostały źle dobrane, lecz że wymagają dodatkowego modelowania, aby dopasować je do indywidualnych cech twarzy. Jest to działanie, które powinno zostać podjęte przez salon optyczny, który wykonał okulary. Jeśli pojawi się potrzeba wymodelowania (zmiany kształtu) okularów tak, aby lepiej dopasować je do Twojej twarzy – nie rób tego samodzielnie. Salony optyczne posiadają nie tylko specjalistyczne urządzenia, ale też wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób pracować z konkretnymi materiałami, aby osiągnąć wymagany cel – bez ich uszkodzenia. 

Powierzchnia moich okularów staje się matowa / łuszczy się

Problemy z okularami mogą też dotyczyć powstających na ich powierzchni uszkodzeń. Przyczyną matowienia lub łuszczenia się powierzchni okularów jest najczęściej narażanie opraw na działanie środków chemicznych, które je uszkadzają. Mogą być to między innymi źle dopasowane do okularów środki czyszczące zawierające zbyt wysokie stężenie alkoholu, jednorazowe ściereczki nawilżone, kosmetyki zawierające kwasy lub inne substancje złuszczające.

W momencie zauważenia takich problemów należy przekazać sprawę do salonu optycznego, który wykonał okulary. Możliwości naprawy takiego rodzaju uszkodzeń są bardzo indywidualne i zależne od materiału i sposobu wykonania.

Moje okulary odciskają się na nosie

W przypadku ruchomych nanośników na początku sprawdź, czy są one odpowiednio wymodelowane – czyli czy leżą całą powierzchnią na Twoim nosie – jeśli nie, powinny zostać odpowiednio wymodelowane. Jeśli leżą prawidłowo a nadal mocno się odciskają, powodując dyskomfort, zleć optykowi, który wykonał okulary zmianę nanośników na większe lub bardziej miękkie.

W przypadku okularów pełnych, wykonanych z tworzywa (bez ruchomych nanośników), sprawdź, czy boczne części nosowe przylegają do Twojego nosa możliwie jak największą powierzchnią. Jeśli elementem styku jest jedynie mały fragment “wbijający” się w nos – skontaktuj się ze swoim optykiem w celu przeprowadzenia próby wymodelowania (na przykład zauszników, co podniesie oprawę na nosie) i poprawy sytuacji.

W obydwu przypadkach na odciskanie się okularów może również wpływać masa soczewek. Jest to problem z okularami, który pojawia się w przypadku wysokich mocy korekcji. Dlatego też pamiętaj o zastosowaniu redukcji grubości (soczewek wykonanych w wyższym niż standardowo indeksie) – pomoże to nie tylko w uzyskaniu bardziej estetycznych okularów, ale wpłynie też na zmniejszenie ich masy. 

dobre okulary korekcyjne

Problem z okularami? Zawsze możesz liczyć na swojego optyka!

Warto pamiętać, że okulary to ważny element naszej codziennej rutyny i jeśli zaczynają sprawiać problemy, należy działać. Oczy są bardzo ważnym narządem, dlatego warto dbać o ich stan poprzez regularne wizyty u optyka.

Każdy problem z okularami, na przykład ból oczu, nadwrażliwość na światło czy nieostry obraz, może być oznaką konieczności zmiany okularów lub soczewek. Warto skonsultować się z optykiem, który pomoże dobrać odpowiednią korekcję i materiał szkieł. W przypadku problemów z dopasowaniem okularów optyk może dostosować ich konstrukcję do indywidualnych potrzeb klienta.

W ITALOOPTICA Głowno naszym priorytetem jest zapewnienie kompleksowej pomocy i obsługi klienta, aby zapewnić maksymalny komfort i zadowolenie z użytkowania okularów. Nasz zespół specjalistów służy fachową poradą i wsparciem technicznym.