fbpx

PORADY

Jakie okulary do komputera wybrać?

Przeczytaj, czym jest niebieskie światło, jak wpływa na Twoje zdrowie i w jaki sposób okulary do komputera mogą chronić Twój wzrok i poprawić samopoczucie! 

Czym jest niebieskie światło?

Widmo światła, niezbędne w procesie widzenia dla wzroku człowieka zawiera w sobie tak zwane promieniowanie niebieskie określane też mianem światła o wysokiej energii – High-Energy Visible Light (HEV). Obejmuje ono fale o długości od 436nm do 495nm. Jest to rodzaj światła emitowanego zarówno przez słońce, jak i energooszczędne oświetlenie oraz część wyświetlaczy urządzeń elektronicznych – smartfonów, tabletów, komputerów czy telewizorów.¹ ²

badanie wzroku

Jak niebieskie światło wpływa na zdrowie?

Choć światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym (jest obecne w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania) to długotrwała ekspozycja na jego działanie może powodować negatywne skutki. Efektem negatywnego działania światła niebieskiego na wzrok jest nieprzyjemne uczucie suchości, pieczenia oczu, a czasem ich łzawienie. Ponadto światło niebieskie jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej, prowadzących do upośledzenia widzenia. ³ ⁴

okulary do komputera

Wpływ na rytm dobowy

Negatywne kwestie dotyczą nie tylko naszego wzroku. Korzystanie z urządzeń posiadających wyświetlacze bezpośrednio przed snem powoduje problemy z zaśnięciem. Zbyt duża ilość światła niebieskiego hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu warunkującego zdrowy, relaksujący sen.  ⁵ ⁶ ⁷

Jak radzić sobie z niebieskim światłem?

Najlepszym rozwiązaniem dla naszego wzroku byłoby unikanie dodatkowej ekspozycji, czyli ograniczenie kontaktu z urządzeniami odpowiedzialnymi za ich emitowanie. Niestety w przypadku większości osób prowadzących aktywny zawodowo tryb życia jest to niemożliwe. Rozwój technologii wymaga od nas stałego kontaktu z ekranami i wyświetlaczami – robimy to nie tylko w pracy, lecz również w wolnym czasie.

Idealnym rozwiązaniem problemu ekspozycji na niebieskie światło może być korzystanie odpowiednich okularów. Okulary do komputera to specjalistyczne rozwiązanie, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego filtru, blokuje konkretny zakres światła widzialnego.

Rodzaje okularów do komputera

Najlepszym sposobem radzenia sobie z niebieskim światłem są uniwersalne okulary do komputera. Takie okulary posiadają powłokę antyrefleksyjną, zawierającą filtr, blokujący konkretną długość fal. Dzięki temu soczewki są przejrzyste i posiadają jedynie delikatną, niebieską poświatę. Oznacza to, że można z nich korzystać na co dzień – nie tylko podczas pracy z ekranami. Powłokę taką można  zastosować zarówno w przypadku okularów korekcyjnych z mocą, jak i zerowych (bez mocy). 

Dzięki zwiększonemu współczynnikowi odbicia światła niebieskiego w połączeniu z własnościami pochłaniania promieniowania UV przez materiał soczewki oraz redukcji odbicia tego promieniowania od wewnętrznej strony zapewniają one kompleksową ochronę oczu. Korzystanie z takich okularów do komputera pozwala na znaczne ograniczenie negatywnych skutków działania niebieskiego światła takich jak suchość oczułzawienie oraz zmęczenie i znaczne zwiększenie komfortu przy długotrwałej pracy przy komputerze.

okulary do komputera

Postrzeganie barw w okularach do komputera

Filtr światła niebieskiego sprawia, że pewien zakres widzialnego widma zostaje „wycięty”. W przypadku uniwersalnych okularów do komputera jest to bardzo wąski zakres, bezpośrednio odpowiedzialny za negatywne skutku zdrowotne. Pomimo to, okulary takie mogą w delikatny sposób wpłynąć na postrzegane barwy, poprzez ich ocieplenie – choć jest to bardzo subtelna i często niewidoczna zmiana. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, jeśli praca bądź sposób korzystania z ekranów wymaga idealnego odwzorowania barw. 

Okulary "Blue Blocker"?

Pomimo nazwy, bardzo zbliżonej do gamy produktów oferujących filtrowanie światła niebieskiego, okulary lub soczewki Blue Blocker są rozwiązaniem nastawionym na zupełnie inny cel. Są to specjalistyczne soczewki dla kierowców, które pozwalają na zwiększenie kontrastu widzenia podczas prowadzenia samochodu po zmierzchu i nie należy używać ich podczas pracy z ekranami. 

okulary do komputera

Okulary do komputera w ITALOOPTICA Głowno

W naszej ofercie posiadamy szeroką gamę rozwiązań optycznych — również specjalistyczne powłoki, dzięki którym możemy uzyskać wysokiej jakości okulary do komputera. Dzięki dostępności okulistów i optometrystów zapewniamy również idealny dobór odpowiedniej korekcji — co jest kluczowe przy zachowaniu odpowiedniej jakości widzenia oraz komfortu pracy z ekranami. Nie czekaj i już teraz zarezerwuj swoje badanie wzroku w ITALOOPTICA Głowno!

Zwrot kosztów okularów do komputera przez pracodawcę

Należy pamiętać, że w przypadku stałej pracy przy monitorze komputerowym pracodawca ma obowiązek zapewnić należytą ochronę przed jej negatywnymi skutkami swoim pracownikom. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest refundacja bądź częściowy zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych (lub „zerowych” z odpowiednim filtrem). Zamawiając okulary w ITALOOPTICA, możesz uzyskać fakturę, na której będą znajdować się wszystkie informacje niezbędne do uzyskania refundacji. Szczegółowe informacje dotyczące zasad zwrotów uzyskasz u swojego pracodawcy.